به اکسپت یار خوش آمدید | تلفن تماس : 0910382606309357864425- | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

ویژگی تصویر

اکسپت یار(مشاوره پایان نامه، اکسپت و چاپ سریع مقاله دکتری و دانشجویی با کمترین هزینه)-02147629167

  /  مطالب   /  پذیرش (اکسپت) و چاپ مقاله در همایش و کنفرانس

پذیرش (اکسپت) و چاپ مقاله در همایش و کنفرانس

سالانه کنفرانس ها و کنگره های زیادی بصورت ملی و بین المللی در ایران و کشورهای دیگر برگذار می شود و دانشجویان، محققین و اساتید بسیاری مقالات علمی پژوهشی و علمی ترویجی خود را به این کنگره ها ارسال می کنندکه پس از طی پروسه داوری به دو صورت سخنرانی و یا پوستر مورد پذیرش قرار می گیرد. امااین سوال پیش می آید که اعتبار مقالات چاپ شده در ژورنالها (مجلات) بالاتر است یا مقالات چاپ شده در کنفرانس‌ها؟ در پاسخ باید گفت که هر چند به طور کلی (بخصوص در کشور ما) اعتبار ژورنالها بالاتر از کنفرانس در نظر گرفته می شود، اما این موضوع باید در نظر گرفته شود که مجلات و کنفرانس های معتبری هم در دنیا وجود دارند که از بیش از هشتاد درصد ژورنالها معتبرتر می باشند و بخصوص برای دانشگاه های معتبر دنیا چاپ مقاله در بعضی کنفرانس‌ها از چاپ مقاله در خیلی از ژورنال‌ها مهم‌تر و معتبرتر می باشد. بنابراین بهترین روش، مقایسه یک ژورنال خاص با یک کنفرانس خاص می باشد.

مقاله کنفرانسی چیست؟

مقالات پذیرفته یا ارائه شده در یک کنفرانس تحت عنوان مقاله کنفرانس یا Proceeding نامید می شود. در یک کنفرانس، افرادی که در زمینه خاصی به تحقیق و پژوهش مشغول هستند، به تبادل اطلاعات می پردازند. بیشتر اوقات، ایده ای که در آغاز به ذهن می رسد به صورت یک مقاله کنفرانسی چاپ شده و به جامعه علمی عرضه می شود. در این مرحله هنوز جزئیات، مورد بررسی دقیق قرار نگرفته و مقایسه کافی با دیگر پژوهش های مشابه انجام نشده است. مزیت عمده مقالات کنفرانسی این است که مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی ارائه شده و به این ترتیب با دیگر صاحب نظران بحث و تبادل نظر می شود.

تقریبا در همه کنفرانس‌ها مقاله های پذیرفته شده در صورت داشتن بار علمی بالا در بعضی ژورنال‌ها و یا در کتابخانه های دیجیتالی همانند ieee (مخصوص برق و کامپیوتر) چاپ می شود که در حالت دوم معمولا کنفرانس‌ها یک هزینه ای برای چاپ دریافت می کنند که با یک فاصله حداکثری ۲ ماه به چاپ می رسد.

مقالات کنفرانس ها معمولا به دو شکل کلی مورد پذیرش قرار میگیرند:

الف) ارایه شفاهی (Oral): در صورتی که مقاله شما بصورت شفاهی پذیرفه شده باشد، مقاله به صورت شفاهی در زمان تقریبی بیست دقیقه باید برای حاضرین ارایه شود. در این حالت پانزده دقیقه برای ارایه نویسنده و پنج دقیقه پایانی برای پرسش و پاسخ در نظر گرفته می‌شود. فایل ارایه باید به صورت پاورپوینت (PowerPoint) بوده و از قبل برای کنفرانس ارسال شده باشد.
ب) پوستر (Poster): اگر داوران با ارایه مقاله به صورت پوستر موافقت کرده‌ باشند، فرد بایستی پوستر مقاله را طبق فرمت تعیین شده کنفرانس، تهیه کرده و در محل تعیین شده قرار دهد. معمولا زمان مشخصی در اختیار نویسندگان قرار داده می‌شود تا بتوانند در مورد مقاله خود به شرکت کنندگان توضیح دهند.
توجه به این نکته ضروری است که در هر دو حالت ارائه بصورت شفاهی یا بصورت پوستر، حداقل یکی از نویسندگان می‌بایست در کنفرانس ثبت نام کرده و جهت ارایه مقاله حضور پیدا کند.

معمولا در کنار کنفرانس‌ها، کارگاه‌های جانبی و تخصصی (Workshop) مرتبط با موضوعات کنفرانس نیز ارائه میشود.

مقالات پذیرفته/ ارایه شده در یک کنفرانس در مجموعه مقالات کنفرانس با نام proceeding چاپ می‌شوند. سایت‌های مختلفی وجود دارد که کنفرانس‌های تخصصی مرتبط با رشته‌ها را به صورت دسته‌بندی شده و بر اساس تاریخ و زمان برگزاری کنفرانس ارایه می‌کنند از جمله: www.allconferences.com و سایت www.conferencealrets.com که تاریخ کنفرانس های کل دنیا در کلیه حوزه ها را اطلاع رسانی میکنند و با عضویت در آنها از طریق ایمیل و بصورت ادواری به شما اطلاع رسانی خواهد شد.در ایران نیز سایت civilica.ir مجموعه مقالات کنفرانس های معتبر داخلی، ملی و بین المللی را دسته بندی و در اختیار پژوهشگران قرار میدهد

مقاله ژورنالی چیست؟

در تعریف ژورنال باید گفت که ژورنال یک مجله ای هست که معمولا به صورت دوره ای چاپ میشود و این دوره میتواند هفتگی‌، ماهانه‌، یا سالانه باشد. در این مجلات یک سری مقالات که دارای بار علمی خوبی هستند چاپ میشوند.

باید گفت که چاپ کردن یک مقاله در ژورنال معتبر زحمت بیشتری می خواهد و خود ژورنال هم در زمینه چاپ مقاله سخت گیری میکند و ممکن است چند بار به شما اشکالات مقاله را اعلام (ریوایز) و از شما بخواهند که مقاله را ویرایش کنید و یا در صورت خوب نبودن محتوای مقاله آن را رد (ریجکت) کند.

تفاوت های مقاله کنفرانسی و مقاله ژورنالی:

ارائه مقاله در ژورنال سخت تر از کنفرانس هست.
برای چاپ مقاله در اکثر ژورنال ها نیاز به پرداخت هزینه می باشد اما در کنفرانس ها نیازی به هزینه نیست ( به جز کتابخانه های دیجیتالی)
اعتبار مقالات ژورنالی از مقالات کنفرانسی بیشتر است (اما همانطور که در بالا هم اشاره شد برخی کنفرانس ها از ژورنال‌ها معتبر تر هستند)
ساختار نوشتاری مقاله ژورنال با مقاله کنفرانسی متفاوت است.

تشخیص:

به طور کلی یک ایده برای کامل شدن و به بلوغ رسیدن احتیاج به فکر زیاد دارد و شما باید از زوایای مختلف به آن نگاه کنید که این اتفاق در یک بازه زمانی کوتاه مدت رخ نداده و به کار زیادی احتیاج دارد. مقاله ژونالی اصولا مقاله ای هست که بعد از اینکه یک ایده به ذهن میرسد روی آن موضوع تا جای ممکن کار انجام می شود و به همه زوایای آن توجه می شود تا از هیچ قسمت یا حتی جمله آن ایراد اساسی گرفته نشود. البته رسیدن به یک چنین مقاله ای وقت و کار زیادی میبرد و در طول این مسیر میتوان یک یا حتی چند مقاله کنفرانس هم ارائه کرد و در نهایت ماحصل آنها را به عنوان یک مقاله ژورنال ارائه نمود. ارائه تعداد زیادی مقاله کنفرانس بدون ارائه مقاله ژورنال از آنها کار بسیار اشتباه و ناکاملی هست.

طبیعی است که در حالت کلی امتیاز مقاله ژورنال از مقاله کنفرانس بالاتر است و علت آن هم برمیگردد به داوری طولانی مدت مقاله های ژورنال. البته بعضی کنفرانس های شناخته شده هم وجود دارند که از بسیاری از ژورنالها (نه ژورنالای معتبر) امتیاز بالاتری دارند.

البته همیشه استثناهایی هم وجود دارد. در بعضی زمینه های تحقیق به دلیل اینکه سالها کار شده ، ارائه یک ایده که در نوع خودش جهشی را ایجاد کند کار مشکلی هست و در حالت کلی این زمینه ها با تجمعی از ایده های نه چندان مفصل که توسط پژوهشگرهای مختلف ارائه میشود رشد میکنند. در این حالت ممکن است مقاله های ژورنالی را پیدا کنید که واقعا معتبر هستند ولی ایده ارائه شده در آنها آنچنان مفصل نیست. پس تعجب نکنید و فکر نکنید که یک ایده حتما باید شاخ داشته باشد تا در ژورنال چاپ شود.

ارسال همزمان مقاله برای ژورنال و کنفرانس:

یکی از بهترین راهها برای اینکه ببینید مقاله شما ارزش چاپ شدن در ژورنال را دارد یا در حد کنفرانس است ، مقایسه کار خود با کارهای مشابه هست. البته اینکه مثلا یک موضوع را مورد تحقیق قرار داده است شما هم همان موضوع را کار کنید حتما در یک ژورنال چاپ خواهد شد، پارامترهای زیادی تاثیر گذار هستند. البته شما میتوانید مقاله را هم برای کنفرانس بفرستید و هم ژورنال اما اگر مقاله واقعا در حد کنفرانس باشد این فقط تلف کردن وقت است. کار درست آن است که اول مقاله را در یک کنفرانس چاپ کنید تا هم از نظر داورها مطلع شوید و هم اگر در کنفرانس شرکت کردید از نظر شرکت کننده ها و بعد با در نظر گرفتن تمام این نظرات نسخه ژورنال آن را آماده کنید. به هر حال فاکتور زمان راهم در نظر بگیرید که یک چنین کار اصولی زمان زیادی میبرد. پس اگر خیلی زمان برایتان مهم نیست این کار را انجام دهید.

تهران، اردبیل، کرج، مشهد

02147629167

09103836063

ارسال یک نظر

باز کردن چت
لطفا در خواست خود را وارد نمایید.
با سلام و درود بر شما فرهیخته گرامی
بنده دکتر کاظمی مدیر موسسه علمی پژوهشی اکسپت یار هستم.
چگونه می تونم کمک بکنم